8 najciekawszych oscarowych faktów. Za drzwiami Academy Awards.

8 najciekawszych oscarowych faktów. Za drzwiami Academy Awards.

  Zbliża się prawdopodobnie najbardziej oczekiwana, a zarazem najmocniej krytykowana impreza kinematograficzna na świecie- rozdanie nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej czyli Oscary! Internety już buzują na temat ogłoszonych nominacji, są szlagiery, są niespodzianki, są hejty.

Początek roku to prawdziwa gratka dla wszystkich maniaków popkulturowych, do których zaliczam sie i ja! Najpierw Złote Globusy, a teraz czekamy na Oscary.

via GIPHY

   W związku z tym przygotowałem dla Was zestawienie dziwnych, czasem szokujących i śmiesznych fakto-mitów na temat Oscarów. Jeśli kochasz kino i wszystko co jest z nim związane, ta lista na pewno Cię zainteresuje! Znajdziesz tu tylko najciekawsze fakty wybrane przeze mnie z przepastnych czeluści internetów.


Oscar od $1 czyli prawo pierwokupu.

  Laureat Oscara musi podpisać oświadczenie, że jeżeli będzie chciał sprzedać swoje trofeum, musi je najpierw zaoferować Akademii za, uwaga... jednego dolara! Jeśli odmówi, to zabierają mu statuetkę! Zasada ta działa od 1950, zatem teoretycznie w sieci można by ogarnąć (lubię to słowo-wytrych) nagrody przyznane przed tą datą. Tak też zrobili m.in. Steven Spielberg, który kupił nagrodę Betty Davis, a potem oddał ją Akademii oraz Michael Jackson, który dał ponad milion za nagrodę Davida Selznick’a i... nie oddał jej Akademii. Podobno David Coperfield trzyma w sypialni Oscara z 1943r przyznanego reżyserowi filmu Casablanca. Ciekawe czy go kupił czy pewnego wieczora złota figurka po prostu zniknęła z sypialni reżysera w magicznych okolicznościach...


When the Oscar goes to Oscar.

  Czy jakiś Oscar kiedyś wygrał Oscara? Tak! Raz! Był to kompozytor Oscar Hammerstein II, który dostał dwie nagrody za Najlepszą Piosenkę. A tak w ogóle wiesz, że kiedyś mówiono „And the winner is...” ale zmieniono to na „And the Oscar goes to...”. Podobno dlatego żeby przegrani nie czuli się aż tak przegrani. W końcu każdy jest zwycięzcą. "Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą!"


Red Carpet

  Słyszałem, że kultowy czerwony dywan ma długość około 500 stóp. To dziwne skoro samych dziennikarzy jest tam znacznie więcej. Jak oni się tam wszyscy mieszczą? Tak na serio 500 stóp to ponad 150 metrów czyli 40 metrów więcej od długości boiska piłkarskiego. Spróbuj przejść w obcasach taką drogę. Nie mówiąc już o bólu ręki od ciągłego machania. Ciekawe czy kiedyś ktoś zginął podczas rolowania tego włochatego, czerwonego olbrzyma.


Poproszę z widokiem na Meryl Streep!

   Nie wiem czy wiesz, ale rozdanie nagród odbywa się najczęściej w Dolby Theatre (kiedyś Kodak Theatre), na Hollywood Boulevard w Mieście Aniołów w Kalafiorni(sic!). To dosyć duża miejscówa- jest tam ponad 3000 miejsc siedzących. O dziwo nie wszystkie są zajęte, bo część osób po prostu nie daje rady przyjechać. Wiadomo, są inne obowiązki- głosowanie na mojego bloga w konkursie Blog Roku na przykład. Wobec tego zatrudniani są   tzw. seat- fillers czyli miejsco- zapełniacze (moje wolne tłumaczenie), którzy dostają 125 dolarów za godzinę żeby robić sztuczny tłum w trakcie oscarowej gali! To dopiero jest praca tymczasowa! Nie dość że możesz parę razy smyrnąć nogą jakiegoś celebrytę, to jeszcze Ci za to płacą! Przypuśćmy, że na tegorocznej gali rozdania nagród nie pojawiłby się Benedict Cumberbatch oraz jego małżonka, a Tobie zaoferowano by jego miejsce. Taka tam podwójna wejściówka. Poproszę z widokiem na Meryl Streep!


Przepraszam bardzo, jak właściwie nazywa się ten cały Oscar?

   Oficjalna nazwa złotej statuetki przyznawanej filmowcom to Academy Award of Merit, ale kiedy spytałbyś kolegę czy będzie oglądać galę rozdania nagród Merita, to powie, że woli Oscary. Wszyscy natomiast wiedzą, że Oscary faktycznie nie są zrobione ze złota, ale pokrywa je warstwa 24 karatowego kruszca. Podczas Drugiej Wojny Światowej statuetki zrobione były z gipsu, zwykle natomiast wykonywane są ze stopu metalu zwanego britannium. Ale spoko, po wojnie wymieniano je na właściwe. Powojenny deficyt gipsu w szpitalach widocznie.


Jak wbić się na galę?

   W 2000 roku ukradziono 55 statuetek, które następnie jakiś szczęśliwiec znalazł na śmietniku. Zwrócił złote golasy Akademii i dostał w zamian wejściówkę na galę rozdania nagród, a do tego 50 tysięcy zielonych!! ...które skradziono mu jakiś czas potem z mieszkania. Taka historia. Poza tym jakbyś kiedyś szukał w Google: „jak dostać się na Oscary 2016”, to już wiesz co robić.


Królewna Śnieżka i Siedmiu Oscaludków

   W 1939r Walt Disney został uhonorowany w dość osobliwy sposób- dostał jedną dużą figurkę i siedem mniejszych za „Królewnę Śnieżkę”! Niezły żarcik! Strach pomyśleć gdyby Oscara wręczono twórcy filmu „Ali-Baba i 40 rozbójników”(!). Z Waltem Disneyem związanych jest więcej ciekawostek- nominowany był 48(albo 59 albo 64 w zależności od źródeł) razy, laureatem został aż 26(tu źródła są zgodne).


Rasistowskie Oscary 2015!

  Wszyscy nominowani byli wtedy „biali”! To był podobno pierwszy taki przypadek od 20 lat! Obyło się bez zamieszek.


zdjęcie wpisu: gratisography.com

 

oscary ciekawostki

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *