Brakuje Ci czasu? Koniecznie to przeczytaj.

Brakuje Ci czasu? Koniecznie to przeczytaj.

Ile czasu stracę w tym roku na oglądanie seriali? Przy pięciu serialach to plus minus siedemdziesiąt godzin. Do tego dorzuć jeszcze kilkanaście dwu-godzinnych filmów po drodze. No dobra- 100 godzin. To daje plus minus pięć dni  wyjętych z życia. Ej- pięć dni, to nie tak źle, prawda?  Spójrz na to inaczej! Rozdziel sobie te 100 godzin czyli sześć tysięcy(6000) minut na pół godziny każdego dnia. Wiesz ile to daje dni? Około dwieście!!

Najlepszym i jedynym efektywnym sposobem na zarządzanie czasem jest podobno planowanie z góry każdego kolejnego dnia! Tadam! Oto cały sekret wszystkich ludzi sukcesu. Oczywiście nie planuj rzeczy "nieplanowalnych"- nie zarządzaj w grafiku np. seksem- godzina 20:00- kolacja; 20:15- pożycie; 20:30-Gra o Tron. Nie przesadzaj, to przegięcie pały (w tym kontekście to słowo nie zabrzmiało najlepiej).

Pomyśl lepiej co mógłbyś zrobić gdybyś zaplanował sobie z góry trzydzieści minut każdego dnia z tych dwustu dni, które zaoszczędziłeś...


1. Naucz się nowego języka. Zacznij od Hiszpańskiego, bo to w miarę prosty język dla kogoś kto biegle włada angielskim. Jest mnóstwo kursów online, które trwają maksymalnie pół godziny. Nie ważna jest ilość materiału. Ważna jest systematyka i nastawienie na powtarzanie na głos. Zamknij oczy i pomyśl sobie chwilę o uczuciu niesamowitej satysfakcji, które będzie Ci towarzyszyć tego ostatniego dnia.


----> Gdy już będziesz posługiwał się tym językiem w miarę komunikatywnie- poleć do Hiszpanii! Zrób to- teraz podróżowanie jest takie proste i tanie. Osoby, które nie zwiedzają dzisiaj świata są albo nieświadome albo świat poza ojczyzną ich przeraża lub co gorsza- nie interesuje.


3. Czy oglądanie kolejnego serialu przynosi Ci tyle satysfakcji i dostarcza tylu praktycznych umiejętności? Nie muszę na to odpowiadać. Ok, nie chcesz się uczyć języka? Naucz się podstaw programowania. Dzisiaj jest na to duże zapotrzebowanie, a zarobki w tym sektorze powodują, że kolesie, z których śmiałeś się w szkole jeżdżą teraz lepszymi samochodami od Ciebie. Wiem, to nie jest po prostu jakiś tam twardszy orzech do zgryzienia. Przyznaję- to gruby tłusty kasztan, z którym wiewiórka też miała by problemy. Wiedza tajemna dla niektórych nie do przebycia. Jednak Ty masz całe 200 dni na uprażenie tych kasztanów! Prażone kasztany są pyszne i mięciutkie- polecam z solą! Zapisz się na kurs online z programowania, a potem doskonal swoje umiejętności pół godziny każdego dnia. Kolejny skill do Twojej kolekcji! 

zarządzanie czasem


4.Chcesz być grafikiem, a może bawić się w animacje 3D, pracować przy grach komputerowych? A może przy produkcji filmowej? Wiesz, tak się składa, że studiuję w Krakowie- koło mnie znajduje się jedno z najnowocześniejszych studiów filmowych w Polsce- Alwernia Studios. Poszukują tam ludzi, którzy mają w jednym palcu fotoszopy, 3ds maxy, illustratory i inne narzędzia graficzne... przy tym nie trzeba mieć skończonej szkoły graficznej. W końcu to nie medycyna! Moim marzeniem byłaby praca w takim studio, styczność z kinematografią, efektami specjalnymi, zium, brum i w ogóle- dałbym ujście emocjom małego dziecka, które we mnie drzemie, a przy okazji zarabiałbym pieniądze. Hmm, pół godziny każdego dnia. 200 dni? Może warto spróbować! Większość programów graficznych udostępniana jest na tzw. licencjach studenckich. Możesz w ten sposób za darmo doskonalić swoje umiejętności na pełnych wersjach. Nawet słynna wytwórnia Pixar udostępniła miesiąc temu program, na którym powstają ich niesamowite animacje. Oczywiście wszystko na użytek edukacyjny, nie komercyjny.


5. Są umiejętności, których nie posiądziesz sam. Nie zostaniesz pilotem odrzutowca poświęcając na to 30 minut przy laptopie z kawą ręku. Gwiazdą porno też nie będziesz w ten sposób. Choć wyobraźnia w tym przypadku robi swoje.


6.  Wyobraź sobie co innego- ile rzeczy możesz osiągnąć poświęcając tak naprawdę urywek każdego dnia. Naucz się grać na gitarze, na harmonijce, na flecie, na wibrafonie, cokolwiek. Może załóż blog? Zostań vlogerem? Youtuberem? (ostrzegam, że to bardziej czasochłonne i inwazyjne dla mózgu niż myślisz). Dzisiaj powoli studia przestają się liczyć. Oczywiście, zrób je, jeżeli masz czas i możliwość, miej papierek na wszelki wypadek.  Najważniejsze jednak są umiejętności praktyczne. Amerykę odkrył.


7. Zrób coś dla siebie, a nie dla kogoś. Stwórz coś swojego. Przez 200 dni z małą pomocą możesz stworzyć pomysł i zrealizować pierwszy biznes. Cały czas przypominam- zamknij oczy i myśl o uczuciu satysfakcji, które na pewno nie będzie towarzyszyć Ci po obejrzeniu kolejnego sezonu Wikingów.


8. A teraz coś z czym się najbardziej w tej chwili utożsamiam- jeżeli jesteś studentem, to napisz pracę dyplomową! Nie zostawiaj tego na potem. Jeśli znów stracisz motywację i zachce Ci się wymiotować kiedy po raz kolejny gapisz się na te same linijki nudnego tekstu, to pomyśl sobie, że nie musisz się nad sobą tak znęcać- jeśli podejdziesz do sprawy systematycznie wystarczy pół godziny każdego dnia i dasz radę. No chyba, że na miesiąc przed oddaniem pracy chcesz siedzieć po sześć godzin dziennie codziennie aż Twój mózg zacznie przypominać galaretę. Twój wybór.


9. Większość programów treningowych dostępnych na Youtube trwa plus minus trzydzieści minut. Wyobraź to sobie(sobie), jakie efekty osiągniesz w ciągu tych dwustu dni poświęcając tak mało swojego czasu. Ładny brzuch na lato- done! Podniesiona wydolność i samopoczucie po półgodzinnym bieganiu każdego dnia- checked! Nauka jazdy na wrotkach- po tylu dniach będziesz wirtuozem! Crossfit?- Będziesz oblegany przez kobiety. Albo podnosił opony. W sumie jedno i drugie. 


10. Oczywiście zawsze zostaw sobie trochę czasu na przyjemności. Nie jesteś robotem. Te 200 dni nie musi wcale następować jeden za drugim. Liczy się systematyka. Nie wiem czy jesteś taki jak ja- popkulturowy geek, pochłaniacz masowej kultury we wszystkich jej aspektach. Jeśli nie- będzie z Ci łatwiej. Jeśli tak- no cóż, musisz dokonać selekcji. Jedno jest pewne- w życiu nie musisz obierać jednej ścieżki kariery. Na każdym etapie jesteś w stanie nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Poza tym taki (wannabe)geek jak ja czerpie garściami z tego co jest mu najbliższe- w końcu moje motto to słowa Mistrza Yody- "Do or Do Not. There is no Trying", które staram się(sic!) wprowadzić w życie!^^


Pamiętaj- pół godziny każdego dnia, przez dwieście dni i świat jest Twój. Jeśli przez ten czas nie uda Ci się osiągnąć tego co chciałeś, to walcz dalej. W życiu tak jest, pogódź się z tym- jeżeli świat nie chce Cię wpuścić przez drzwi, musisz czasem rozpieprzyć szybę w oknie.  
Cytując klasyka- "Masz być jak bullterier, jak Wściekły Byk, jak Tommy Lee Jones w Ściganym!". Bądź!


autor zdjęcia wpisu: Duncan Hull/flickr.com/C.C. BY 2.0

 

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

2 thoughts on “Brakuje Ci czasu? Koniecznie to przeczytaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *