Islandia Fiordy Zachodnie | Jak zrobić zdjęcie do #NatGeo?

Islandia Fiordy Zachodnie | Jak zrobić zdjęcie do #NatGeo?

 

Vestfirðir |  Fiordy Zachodnie


 

   Miejscem akcji następnej części naszej islandzkiej przygody są Fiordy Zachodnie czyli krawędź Europy(dosłownie)! W tym wpisie dowiecie się gdzie znaleźć najlepszy darmowy kemping oraz czy da się stąd dojrzeć Grenlandię, zobaczycie widoki zaliczane do najpiękniejszych na świecie, wypijecie cholernie dobrą kawę nad czerwoną plażą, a także przekonacie się, że Wasze zdjęcie również może trafić na okładkę National Geographic!

 

Zapraszam Was również do zobaczenia poprzednich wpisów, w których znajdziecie wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania wymarzonej wyprawy na Islandię!

islandia fiordy

    Zaplanujcie sobie wyprawę tak, żeby dotrzeć tam wieczorem. Kemping (oznaczony u góry na czerwono) w ogóle nie przypomina kempingu. Przede wszystkim jest zupełnie za darmo. Rozbijamy namiot w dosłownie rajskim miejscu- między kaskadowym wodospadem Dynjandi, a uroczą zatoką, w której woda zmienia swój kolor w zależności od pory dnia. Gdy zasypiasz przyjemny szum spadającej wody koi Twoje zmysły, a widok zatoki o poranku, zaraz po wyjściu z namiotu, sprawia, że czujesz się jakbyś co najmniej odkrył nowy ląd. Miejsca na rozstawienie namiotu jest tyle, że właściwie nie odczuwasz obecności innych ludzi. Przyjechaliśmy tam pod wieczór, to był jeden z najfajniejszych pomysłów na nocleg. Jest dostęp do toalety, są stoliki, miejsce do rozstawienia palnika, ale nie ma pryszniców. 

islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy

Patreksfjörður to małe miasto po drodze na najbardziej wysunięte w Europie miejsce na zachód czyli urwisko Látrabjarg. Niedaleko tej uroczej mieściny mijamy samotny kuter rybacki, który kiedyś osiadł na mieliźnie i tym samym stał się nieodłącznym elementem krajobrazu. To jedna z tych niespodziewanych perełek, które mijamy od czasu do czasu na Islandii (na południowych plażach Wyspy można natrafić na równie chętnie fotografowany wrak samolotu). Poniższe zdjęcie natomiast to przykład specyficznego poczucia humoru tubylców (innym przykładem jest miasto Akureyri, w którym czerwone światło na wszystkich skrzyżowaniach jest w kształcie serca!).

islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy

Chcesz zobaczyć Grenlandię? Musisz wybrać się na Látrabjarg- urwisko, które jest najdalej wysuniętym na zachód punktem w Europie. Stąd przy dobrej pogodzie podobno można zobaczyć tę największą wyspę na świecie. Mit czy hit? Przypatrz się na zdjęciu- może coś zobaczysz. Niezależnie czy to Grenlandia czy fatamorgana,  widok na Látrabjarg jest zaliczany do dziesiątki najpiękniejszych widoków na ocean według National Geographic. Jednak na mnie największe wrażenie zrobiły stromizna i wysokość klifów. Podejście pod samą krawędź daje dużego kopa adrenaliny- urwisko ma w najwyższym punkcie 440m! Jednak radzę uważać- żyjące tam licznie ptaki- maskonury- kopią swoje gniazda pod ziemią, dlatego postawienie nogi zbyt blisko krawędzi jest szalenie niebezpieczne i grozi śmiercią lub śmiercią natychmiastową! Radzę robić to w pozycji leżącej i nie przekraczać wyznaczonej linii. W 2010 zdarzył się tam wypadek śmiertelny. #tonieprzelewki

islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy

Látrabjarg jest także największym miejscem lęgowym ptactwa w Europie. W klifie o długości ok. 14 km i wysokości do 440 m mają swoje gniazda miliony ptaków,  w tym niesamowicie pociesznych maskonurów, które można podziwiać dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy odrobina cierpliwości, sprzęt fotograficzny, dobre oko i mamy zdjęcie rodem z okładki National Geographic! Tylko nie podchodźcie za blisko. Po pierwsze możecie się "zabić na śmierć", a po drugie wystraszycie maskonury (zaczynają dziwnie burczeć^^). Tutaj występuje także 40% światowej populacji alki zwyczajnej. Podziwiaj na zdjęciach! A najlepiej ruszaj do Islandii żeby samemu zrobić takie niesamowite foty!

islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy

autor zdjęcia: Katarzyna Mencfel

islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy

autor zdjęcia: Katarzyna Mencfel

Wreszcie przyszedł czas na cholernie dobrą kawę. Każdy wie, że najlepsza kawa, to taka kawa, którą nam ktoś zrobi i poda. Jeszcze lepsza jest wtedy, kiedy można ją wypić pod bazaltowym urwiskiem z widokiem na czerwoną plażę wchodzącą wprost do wód Atlantyku. Rauðasandur (Czerwony Piasek) to chyba, zaraz po słynnym "czarnym piasku", najpopularniejsza plaża w Islandii. Idealne miejsce na nabranie sił przed kolejną przygodą. Tutaj można przekonać się na własne oczy, że Nasz świat składa się co najmniej z dwóch wymiarów i nie trzeba być Jezusem (albo Dynamo!) żeby móc chodzić po wodzie...

islandia fiordy

autor zdjęcia- Magdalena Mencfel

islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy
islandia fiordy

Podzielcie się wrażeniami w sekcji komentarzy!
Już za tydzień kolejna część- tym razem wybierzemy się m.in. na Półwysep Snæfellsnes, którego krajobraz, nie bez powodu, nazywany jest Islandią w miniaturze. 

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

4 thoughts on “Islandia Fiordy Zachodnie | Jak zrobić zdjęcie do #NatGeo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *