Islandia w obiektywie. Co warto zobaczyć na Południu?

Islandia w obiektywie. Co warto zobaczyć na Południu?

  Prawdopodobieństwo odwiedzenia Islandii  w tym roku było tak niskie jak zdobycie twierdzy Winterfell przez króla Stannisa. Wiecie jak to jest? Planujesz wakacje- Chorwacja, Włochy, Grecja, Bałtyk, Egipt, góry albo morze, szalone spływy, dzikie żagle, snorkeling czy inne aktywności, które uważane są za typowy wypoczynek wszystkich zajączków szaraczków takich jak ja i Ty. Jeszcze parę lat temu nie pomyślałbym, że w ogóle kiedyś zobaczę Islandię, a co dopiero, że polecę tam samolotem na 10- dniową wyprawę samochodową. Do teraz nie mogę uwierzyć, że tam byłem i że zorganizowaliśmy ten wypad tak szybko, prosto i relatywnie tanio (zważywszy na odległość). Łączny koszt 10 dniowej podróży można porównać do sumarycznej kwoty jaką musiałbym zapłacić za dwu-tygodniowy pobyt w kurorcie nad polskim morzem. Informacje o kosztach, a także inne praktyczne wskazówki podróżnicze znajdziecie w moim niedawnym wpisie:

Islandia samochodem. Co musisz wiedzieć i ile pieniędzy potrzebujesz?

Tutaj koncentruję się na ukazaniu Islandii w taki sposób w jaki ja ją widzę. No dobra, nie tylko ja, ale w końcu prowadzę bloga, to o tym piszę. Zdjęcia robiliśmy w większości razem z narzeczoną, ale każdy członek(!) ekipy miał swój wkład w fotorelacji wyprawy. Te, które dla Was wybrałem we wpisie są w większości mojego autorstwa. Część fotografii, których nie jestem autorem została odpowiednio oznaczona. Wszystkie powstały w trakcie jednej podróży, więc to naprawdę jest tak ważne jak ważna jest liczba ziaren w kolbie gotowanej kukurydzy na jej cenę. Nie będę Was zanudzał długimi opisami, uważam, że obrazy bronią się same i nie zamierzam ich profanować swoimi lingwistycznymi uzewnętrznieniami. Zresztą tak czy siak słowami nie dałbym rady oddać osobliwego piękna tej wyspy.

Zabieram Was zatem na niezwykłą wyprawę do krainy mroźnych lodowców, czynnych wulkanów, kraterów, dziwnego nieba, potężnych wodospadów, majestatycznych wielorybów i uroczych maskonurów. To także kraj samochodów o wielkich kołach, nieskończonych bezdroży, śmierdzącego mięsa rekinów, parówek w bułkach, gorących źródeł, fioletowych kwiatów, zawieszonych owiec, pięknych koni oraz zorzy polarnej. Tak, Islandia to enklawa różnorodności, miejsce, w którym co chwilę zmienia się krajobraz, a podziwiane widoki mogą zaspokoić ciekawość świata na dłuższą chwilę. Okrążyliśmy samochodem jedną małą wyspę, a wrażeń mieliśmy tyle, jakbyśmy zobaczyli co najmniej 1/3 świata. 


 

lifestyle blog

  Po objechaniu półwyspu Reykjanes, koniecznie odwiedź kaskadowy wodospad Gullfoss i strefę geotermalną wraz z gejzerem Geysir w dolinie Haukadalur. Od nazwy tego islandzkiego gejzeru pochodzi miano nadane tego typu źródłom na całym świecie! Pierwszy raz w życiu widziałem takie rzeczy. Uwierzcie- w realu robi to jeszcze większe wrażenie.

skąd brać darmowe zdjęcia
islandia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia

Czasem naprawdę warto się zgubić- wtedy, po żmudnej tułaczce do 4 nad ranem, przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów po bezdrożach, natrafiamy na urokliwe miejsce- wymarzone na nocleg pod namiotem. Słychać wiatr i delikatny szum rwącego strumyka. Słońce już wschodzi, więc najwyższy czas zjeść kolację.
Rada z autopsji- nie warto pchać się na bezdroża, jeżeli nie ufasz Twojemu pojazdowi na sto procent. Nawet, jeśli masz napęd 4x4. Na Islandii stan drogi zmienia się wraz ze zmianą pogody. To, co przejezdne było miesiąc temu, może być nieprzejezdne dzisiaj. Z drugiej strony YOLO, prawda?

islandia samochodem
skąd brać darmowe zdjęcia
islandia noclegi

Seljalandsfoss- to następny wodospad, którego nie możesz przegapić. Wejść tuż za wodną kurtynę i zaliczyć wodospadowy backstage- bezcenne!

islandia atrakcje Seljalandsfoss
islandia zdjęcia

autor: Maciek Pawlak


Pierwszą kąpiel w ciepłych źródłach zaliczyliśmy w starym, opuszczonym basenie tuż pod lodowcem Eyjafjallajökull oraz obok wulkanu o tej samej, zbyt trudnej do wymówienia, nazwie. Pamiętacie słynną erupcję w 2010 roku, która sparaliżowała ruch lotniczy w Europie? To właśnie ten wulkan. Miłej kąpieli.

islandia atrakcje
islandia zdjęcia
islandia atrakcje
skąd brać darmowe zdjęcia

Wodospad Skogafoss zrobił na mnie wrażanie, ale szczęka opadła mi dopiero wtedy kiedy wspięliśmy się aby zobaczyć górny nurt rzeki. Gdy podejdziesz do krawędzi, to nie patrz w dół.

skąd brać darmowe zdjęcia
islandia zdjęcia

Po następnej kąpieli- tym razem w gąszczu fioletowych kwiatów, które, na spółkę z cennym islandzkim mchem (Islandczycy robią z niego alkohol), zawłaszczyły sobie rozległe obszary wyspy- dojechaliśmy do najbardziej wysuniętego cypla na południe czyli Dyrhólaey. Widok z góry powali na kolana każdego sceptyka. Dosłownie i w przenośni zapiera dech w piersiach(na górze jest bardzo wietrznie). Poniżej tych wielkich ustępów skalnych znajdują się wielokrotnie fotografowane plaże z czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. Wjedź samochodem na samą górę klifu i ucieknij na moment od codziennego weltschmerzu. Melancholia i zachwyt gwarantowane.

islandia zdjęcia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia

Autor: Magdalena Mencfel


Przed Wami wisienka na torcie, gwóźdź programu, bohater dnia, kwintesencja Islandii, punkt kulminacyjny Południa czyli największy lodowiec w Europie- Vatnajökull. Warto wybrać się pod sam jęzor aby w pełni poczuć majestat tej ogromnej masy przybrudzonego lodu. Wspaniałe, transcendentne doświadczenie. Jakby tego było mało, w niedalekiej odległości od samego lodowca, znajduje się powstałe z topniejącego lodu jezioro zwane lodowcową laguną- Jökulsárlón. Spacer brzegiem tego jezioro był najpiękniejszym spacerem w moim życiu.

Połyskujący błękit lodu delikatnie miesza się z głębokim granatem wody, cisza przerywana jest odgłosem pękającej  kry, od czasu do czasu słychać złowrogie tąpnięcia tafli lodu oraz filigranowe pluski wynurzających się fok. Uczucie przemijania wisi w powietrzu, niesprofanowana natura grzecznie prosi o zadumę nad jej pięknem. Czynimy zadość jej prośbie.

islandia zdjęcia
islandia zdjęcia

Autor: Katarzyna Mencfel

islandia zdjęcia

Autor: Katarzyna Mencfel

islandia Vatnajökull
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia

Autor: Katarzyna Mencfel

islandia zdjęcia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia
islandia zdjęcia

Jakby tego było mało- zaraz po dwugodzinnym spacerze brzegiem lodowcowej laguny- zobaczyliśmy stado reniferów! Zwierzęta widocznie nie były przyzwyczajone do szalonych ludzi z Polski, którzy zatrzymali auto na poboczu, wyskoczyli z niego i zaczęli robić im zdjęcia. Nie dziwota, że lider stada dał sygnał do odwrotu. Płochliwe skurkowańce- Mikołaj ma trudną fuchę.  


Zobacz następną część Naszej wyprawy- tym razem udamy się na północ, zobaczymy wieloryby, maskonury i popływamy w ciepłych źródłach! Do zobaczenia!^^

whale

 whale

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

16 thoughts on “Islandia w obiektywie. Co warto zobaczyć na Południu?

  1. Miejsca robią duże wrażenie na mnie , fotki bardzo mi sie spodobały . Sama bym chciała kiedyś tam się wybrać no i jeszcze do Norwegii bym chciała tam tez jest podobno pięknie . Najlepsze gejzery i widoki górskie 🙂

  2. …aż chce się jechać, aż chce się zwiedzać, po takiej pochwalnej ocenie wyprawy. Słowa rodzą wyobraźnię, a wyobraźnia dobrze użyta uskrzydla myśli i dodaje dobrych emocji. Co może zaowocować w inwestowanie, właśnie w takie podróże . Bez zbędnie uporządkowanych hoteli , pokoi i niezbyt udanego towarzystwa. Bliżej ziemi , to pokazujesz na zdjęciach i dużo dobrych wrażeń zabiera się ze sobą , to jest fajne. Pisz jak najwięcej . Pozdrawiam Gosza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *