Jak zacząć blogować? 7 niezbędnych wtyczek na start WordPressa.

Jak zacząć blogować? 7 niezbędnych wtyczek na start WordPressa.

   Jeśli tu jesteś, to szukasz konkretów, a nie mojej paplaniny. Poradniki o blogowaniu powinni pisać tylko blogerzy, którzy coś osiągnęli. Przynajmniej tak sądzą blogerzy, którzy coś osiągnęli, żeby nikt inny tych poradników nie pisał. Niedawno też byłem początkującym blogerem - tak jak Ty teraz. Pamiętam dokładnie jak jest na samym początku.

jak zacząć blogować

Sam szukałem takich poradników i niestety większość z nich skupiała się na tym, żeby wszystko szczegółowo wytłumaczyć i tak naprawdę potem nie wiesz czy instalować czy nie, czy to jest potrzebne czy nie, a w końcu stwierdzasz, że więcej z tym zachodu niż pożytku i wyłączasz stronę z bólem głowy. Potrzebowałem szybkiego lekarstwa na ten ból, a nie 10 sposobów na leczenie, z których każdy wydawał się dobry.

Bogatszy o pewne doświadczenie i rady mądrzejszych ode mnie ludzi, przygotowałem 7 wtyczek, które powinienem zainstalować już na samym początku tworzenia bloga, a tego nie zrobiłem i teraz tego żałuję. Kierując się zasadą nauki na cudzych błędach, zaraz po instalacji wordpressa, zainstaluj sobie te dodatki - uwierz, bardzo usprawniają Twoją pracę oraz przyspieszają i zabezpieczają działanie samej strony. Wszystkie są darmowe.

jak zacząć blogować

Żeby zacząć tworzyć coś kreatywnego musisz wykonać pewne mniej ciekawe czynności. Ale to tylko kilka minut, więc nie marudź, zrób sobie kawę i do dzieła!

 

#1 Wordfence Security


  Nawet nie wiesz, ile syfu codziennie chce się dostać na Twoją stronę. Ale Ty przecież nie chcesz nikogo zapraszać. Wordfence Security zadba żeby nic nie wlazło - to antywirus, firewall, a do tego zarządza Twoją pamięcią podręczną (cache). Blokuje IP botów próbujących się logować. To Twój najlepszy przyjaciel. Zyskujesz ochronę przed zhakowaniem, a do tego przyspieszenie strony. Po instalacji włącz 3 poziom bezpieczeństwa. To bardzo dobrze oceniana oraz najczęściej instalowana wtyczka antywirusowa na wordpressie.

#2 Wp Smush


  Ta wtyczka redukuje rozmiar Twoich zdjęć, grafik i innych materiałów, które wrzucasz na stronę, bez widocznej zmiany jakości. Dzięki temu strona działa lepiej i szybciej. Do tego poprawia SEO czyli optymalizację dla wyszukiwarek internetowych. Wtyczka daje niezłe przyspieszenie. Szybkość strony możesz sprawdzić tutaj: tools.pingdom.com/fpt/. Moja strona zaczęła się wczytywać z prędkością 1,3 sek, a przed instalacją wtyczki wczytywała się aż 3 sekundy, a to baaardzo wolno! Zyskasz naprawdę wymierne efekty.

jak zacząć blogować

#3 Wp super minify


To narzędzie również poprawia prędkość ładowania strony dzięki kompresji  HTML,  JavaScript i CSS. Nie pytaj, ja też nie wiem o co do cholery chodzi. Po prostu instaluj, włącz i zapomnij o tym. To absolutny must-have wśród wtyczek.

#4 Wp sweep


To pozwala w bardzo prosty i nie wymagający żadnej technicznej wiedzy, uporządkować nieużywane, zapomniane i zduplikowane, a więc niepotrzebe dane w Twoim wordpressie. Za pomocą tej wtyczki możesz również zoptymalizować swoją bazę danych. To trochę tak jakbyś chciał robić porządek na strychu przed przeprowadzką - część rzeczy przekładasz do kartonów, a część po prostu wyrzucasz. Ty jeszcze nie masz takich problemów, ale prędzej czy później będziesz je miał. Jeśli nie zainstalujesz tej wtyczki.

#5 Wp crontron i wp missed scheduled.


To dwie wtyczki, które poprawiają błąd bardzo często pojawiający się w wordpressie. Jeśli będziesz chciał planować publikację swoich postów, a prędzej czy później będziesz chciał - to niestety wordpress zrobi Ci na złość i nie opublikuje wpisu o wymarzonej przez Ciebie godzinie. Właściwie to nie opublikuje tego wpisu nigdy. Powyższe wtyczki załatwiają sprawę. Przetestowałem na własnej skórze. Nie żebym sam na to wpadł - połaziłem trochę po forach tematycznych. Ty możesz sobie oszczędzić czasu i po prostu je załadować. I tak nie zrozumiesz ich działania.

jak zacząć blogować

#6 Yoast Seo albo All in One Seo Pack


Kiedyś się dowiesz co to jest SEO. Nawet kiedy się dowiesz, to i tak nie będziesz wiedział o co chodzi. Z tych dwóch wtyczek wybrałbym All in One Seo Pack. Podobno Yoast Seo jest wtyczką "cięższą", jeśli wiesz o czym mówię. Zrobienie porządnego wpisu to jedno, ale wszystkie czynności, które musisz wykonać żeby zoptymalizować blog pod wyszukiwarki internetowe to druga, ta niewygodna i powodująca obtarcia, para kaloszy. Bez tych wtyczek daleko nie pojedziesz. Tylko pamiętaj - to nie jest tak, że instalujesz, włączasz i z głowy. Te narzędzia mają Ci pomóc w optymalizacji, a nie robić to za Ciebie. 

#7 Use Any Font


No dobra, to może nie jest wtyczka konieczna do szczęścia, ale jeśli zaczynasz blogować, powinieneś ją sobie zainstalować. To Twój pierwszy krok do personalizacji bloga. To daje Ci możliwość załadowania Twojej ulubionej czcionki i użycia jej w edytorze wizualnym. Niestety aplikacja umożliwia konwersję tylko jednej czcionki. Za opcję bez limitu trzeba zapłacić. Ale jeszcze nauczysz się, że tak naprawdę większość wtyczek nie jest darmowa. To moja czcionka. Używam jej właściwie tylko do nagłówków. I jestem przekonany, że nikt inny nie ma takiej. Jest piękna. 

 

 

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

2 thoughts on “Jak zacząć blogować? 7 niezbędnych wtyczek na start WordPressa.

  1. Zabrakło mi jednej wtyczki, do robienia kopi bloga. Backup powinien być robiony na bieżąco, a wtyczka która wszystko nam zautomatyzuje jest lekarstwem na wszelkie późniejsze problemy z blogiem 🙂 Jeszcze wtyczka, która zablokuje nam spam komentarze. Akismet tutaj też się sprawdzi.

    Wtyczka do dodania czcionki ? nie koniecznie by mi się przydała. Zamiast wtyczki lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie tematu dziecka i osadzenie w css wybranej czcionki.
    Niestety ale trzeba pamiętać, aby nie dodawać za każdym razem wtyczek.

    1. Dzięki za merytoryczny komentarz! Co do wtyczki ze czcionką – jest „najmniej” niezbędna z nich wszystkich, ale to o wiele prostsze i szybsze rozwiązanie na start, niż tworzenie „child theme” i manipulowanie css. Dla kogoś, kto zaczyna zabawę z wordpressem to najlepsze rozwiązanie. Z tego co wiem, to Akismet jest instalowany wraz z instalacją samego wordpressa, więc z racji tego został przeze mnie pominięty. Co do backupu? Zgadzam się w 100 %! Dzięki raz jeszcze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *