Top 15! Najlepsze Letnie Festiwale Muzyczne w Polsce 2015.

Top 15! Najlepsze Letnie Festiwale Muzyczne w Polsce 2015.

Sezon 2015 rozpoczęty- z jednej strony Robert Plant, Noel Gallagher, Carlos Santana, a z drugiej Mark Ronson, Prodigy, Hozier, Asap Rocky, Chet Faker, Kasabian, Mumford z synami, Muse, Roisin Murphy i wielu innych. Przygotujcie portfele, bo ten sezon zapisze się w naszej historii. Tego lata nikt nie ominie kraju nad Wisłą.

Nurkując w przepastnej czeluści internetów nie trafiłem jeszcze na spis wszystkich polskich festiwali muzycznych. Z roku na rok ich przybywa, a nie widziałem jeszcze kompendium, które wymieniałoby je wszystkie.

Postanowiłem, że sam napiszę takie festiwalowe vademecum. Ale nie napisałem. Ten wpis dotyczy, moim zdaniem, 15 najważniejszych muzycznych imprez  w 2015 roku w Polsce. Nie ma tu wiele treści, to bardziej zachęta, forma promocji tego, co warte zobaczenia, rodzaj szkicu, który musicie dokończyć sami.

Dlatego dołączam tylko krótki opis, opinię, podstawowe info, a resztę zobaczycie sobie po wejściu na link. Opisy będą oczywiście mniej lub bardziej subiektywne- w zależności od mojej obecności na danym festiwalu. Podaje ceny aktualne na dzień publikacji wpisu. Wszystko w porządku chronologicznym.


Kwiecień:


# Fame Music Festival- dla wszystkich albatrosów

Kiedy? 10-11.04 Gdzie? Wrocław.
Przedział cenowy: 109 - 650zł
Strona na Facebooku

Zobaczyć Neapol i umrzeć. Usłyszeć „Albatrosa” i wyjść. Pierwsza edycja już za chwilę! Można powiedzieć, że grają na otwarcie sezonu. Dwudniowe wydarzenie dla fanów elektroniki odbędzie się już w kwietniu. Potencjał jest niezły, zobaczymy jak z wykonianiem. Nie moje klimaty, ale grunt, że impreza będzie niezła, prawda?. M.in. AronChupa, Atb i Moguai.

# Spring Break Showcase Festival & Conference

Kiedy? 23-25.04. Gdzie? Poznań.
Przedział cenowy: 79-90zł
spring-break.pl

To mnie zaintrygowało. Takiej formy festiwalu w Polsce nie widziałem. Połączenie koncertów na żywo z warsztatami i panelami dla publiczności, a w składzie między innymi Years & Years, Mela Koteluk, Skubas i Muchy. Festiwal ma służyć przed wszystkim prezentacji i promowaniu młodych, obiecujących polskich artystów. Na Years&Years byłem rok temu na Tauronie, o którym piszę poniżej- polecam gorąco.


Maj


# Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Kiedy? 27-31.05  Gdzie? Kraków.
Przedział cenowy:
30-100 złotych
fmf.fm

Jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Dla wszystkich, którzy wiedzą, że muzyka w filmie to 70 procent sukcesu i którzy marzą aby usłyszeć najsłynniejsze motywy filmowe na żywo. Był już Bond, Harry Potter, Władca Pierścieni, Matrix... Poprzeczka jest coraz wyżej! W tym roku m.in. muzyka z kultowego Star Treka i najczęściej ściąganego serialu w historii-Gry o Tron. Serdecznie polecam- gratka dla każdego kino-maniaka i wszystkich wrażliwych popkulturowo.


 Czerwiec


# Impact Festival

Kiedy? 09.06. Gdzie? Łódź.
Przedział cenowy: 179 – 359zł
Strona na Facebooku

Co roku chcę się na to wybrać, ale te miliony dolarów z bloga szybko uciekają z konta i nigdy nie starcza mi kasy. W związku z tym, do jasnej cholery, przegapiłem już Kasabian i RHCP! A co w tym roku dla nas przygotowali? Slipknot! No i Godsmack! Panowie będą po raz pierwszy w Polsce. Wszyscy fani Prince of Persia pragną usłyszeć „Straight Out of Line” i „I Stand Alone”. Ja też. Widzimy się!

# Orange Warsaw Festival

Kiedy? 12-14.06. Gdzie? Stolyca.
Przedział cenowy: 110zł-570zł
orangewarsawfestival.pl

Od czasu pierwszej edycji wzbudza kontrowersje- a to złe miejsce, a to atmosfera nie ta. Jedno trzeba organizatorom przyznać jedno- skład imprezy zawsze robił na mnie wrażenie. W tym roku grają takie zagraniczne gwiazdy jak Muse, Bastille czy Big Sean. Stolicę odwiedzą także polskie zespoły- etno-elektroniczny Gooral czy zachwycająca Bokka. Jednak nigdy nie chciałem tam być, bo nie do końca rozumiem koncept festiwalu na Stadionie Narodowym. Na jakimkolwiek stadionie. Może po prostu za bardzo jestem przywiązany do festiwali na świeżym powietrzu w stylu Opener’a. W tym roku jednak, moje modły zostały wysłuchane- wydarzenie odbywać się będzie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Oczywiście pobliskie osiedla już bojkotują tą decyzję. Zawsze gdy szykuje się dobra inicjatywa, znajdzie się ktoś, kto nie jest w stanie wytrzymać 3 dni w ciągu roku. Czasem świat jest tak skonstruwany- ktoś musi narzekać żeby bawić mógł się ktoś. I na odwrót. Osobiście, to martwię się jednak o konie, których przecież dość spora grupa stoi zamknięta w boksach zaraz obok toru. A one nie mają nic do gadanie. Konstatacja jest taka- konie ucierpią przez weekend, ale może starczy kasy na utrzymanie tej placówki- w tym na utrzymanie koni właśnie. Czyli cel uświęca środki? Jako to się mówi: nie znam się, to się wypowiem.

# Life Festival Oświęcim- Afirmacja Życia!

Kiedy? 17-20.06. Gdzie? Oświęcim.
Przedział cenowy: 139zł - 1039zł
lifefestival.pl

Festiwal, który stanowi piękny dowód na to, że w świadomości tych wciąż nieświadomych, zagościło inne, tym razem pozytywne skojarzenie z nazwą miasta. W tym roku elegancka i seksowna Jesse Ware i legendarna grupa reggae- UB40. Tak się składa, że byłem w ramach tego festiwalu na Jamesie Bluncie i Matisyahu- mam bardzo pozytywne wspomnienia! Bądź koniecznie!


Lipiec


# Open’er Festival

Kiedy? 01-04.07. Gdzie? Gdynia.
Przedział cenowy: 103- 630zł
opener.pl

Można śmiało powiedzieć, że to już kultowy(wiem, pewnie tak samo jak ja uwielbiasz to słowo) festiwal muzyczny odbywający się w Polsce. Wielokrotnie nagradzany i doceniany zarówno u nas jak i za granicą. Jednocześnie największy płatny festiwal plenerowy w Polsce. W tegorocznym składzie mamy Prodigy, Of Monsters and Man(hey!), Mumford&Sons, Flume, Major Lazer, Jose Gonzales, Kasabian... no miodzio. Brałbym. Tylko ceny takie, że głowa boli. Oczywiście na polskie warunki. Bo w perspektywie europejskiej to tanioszka dla zagramanicznych gości. Dlatego też, jest ich tam tak dużo. Ta różnorodność, wielokulturowość i plątanina lingwistyczna, a także miejsce oraz termin sprawiają, że festiwal może poszczycić się najlepszą atmosferą w Polsce. Jak zamkniesz oczy i wyobrazisz sobie festiwal plenerowy z prawdziwego zdarzenia, to Open’er właśnie taki jest. No.

# Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty

Kiedy? 03 i 04.07(ZZ Top i Santana) oraz 21.07(Robert Plant). Gdzie? Słupsk.
Przedział cenowy: 190- 300 zł. Na każdy koncert bilety musisz kupić oddzielnie.
www.legendyrocka.com

Istnieją pewne zespoły czy artyści, których po prostu trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. To jak być chociaż raz w Londynie, Paryżu czy Nowym Yorku. W tym roku to Robert Plant ze swoim zespołem, Carlos Santana i grupa ZZ Top. Będziesz mógł opowiadać wnukom. Chociaż one i tak pewnie nie skumają co to ten Sanatanan.

# Colours of Ostrava

Kiedy? 16-19.07. Gdzie? Ostrava, Czechy.
Przedział cenowy: 319- 365zł (bez pola namiotowego)
www.colours.cz/pl

Tak wiem, miały być tylko polskie. Intencjonalnie wymieniłem go na liście. W szczególności dla ludzi z południa Polski. Wpadacie na autostradę A1 i po godzinie jazdy jesteście w Ostravie. Za granicą, a tak blisko. No i Bjork- za którą nie przepadam, ale w końcu Bjork, to Bjork. Obok niej Kasabian, Rudimental, Klangkarusel, St.Vincent, Jose Gonzales i Mika. Dostajecie świetny skład, ciekawą lokalizację i to w cenie zdecydowanie mniejszej od ceny Opener’a! Tylko morza nie ma.

# Audioriver- niezależnie i elektronicznie

Kiedy? 24-26.07 Gdzie? Płock.
Przedział cenowy: 140 – 300 zł
audioriver.pl

Podobno jeden z najlepszych festiwali niezależnej muzyki w Polsce z dość mocnym akcentem na elektronikę. Ja bym pojechał- choćby po to żeby usłyszeć Roisin Murphy!


Sierpień


# Przystanek Woodstock- się kręci!

Kiedy? 30.07-01.08 Gdzie? Kostrzyn Nad Odrą.
Przedział cenowy: wjazd za friko
www.wosp.org.pl/przystanek_woodstock

Mnie osobiście nigdy nie kręcił, ale to festiwal warty włączenia na każdą listę. Podobno niezapomniana atmosfera i fantastyczne interakcje międzyludzkie. Jest darmowy. Jest największy w Polsce. Bo jest darmowy. Organizowany m.in. jako forma podzięki dla wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu akcji Fundacji Orkiestry Świątecznej Pomocy. Generalnie misja jest taka jak wskazuje nazwa- żeby pielęgnować tradycję pierwotnego festiwalu Woodstock, który odbył się w 1969 roku. Wiem, że to taka oczywistość, ale już raz znajomy spytał się mnie co to za zespół, ten Woodstock...

# Off festival- milenijna edycja!

Kiedy? 07-09.08. Gdzie? Katowice.
Przedział cenowy: 240-390zł
off-festival.pl

Organizowany z sukcesem od wielu lat, przez weterana polskiej muzyki- Artura Rojka- festiwal, cieszy się dużą estymą wśród fanów alternatywnego grania. Niegdyś odbywał się w Mysłowicach- rodzinnym mieście grupy Myslovitz, a od 2010 roku organizatorzy przenieśli imprezę do Katowic, gdzie już na stałe zapisała się w betonowym krajobrazie miasta. W tym roku świętuje 10 lat istnienia! Wszystkiego najlepszego.

# Live Music Festival– wielki powrót!

Kiedy? 20-22.08. Gdzie? Kraków.
Przedział cenowy: na razie nie wiemy
livefestival.pl

Krakowianie! Po rocznej przerwie wraca Coke Live... a właściwie Live Music Festival (albo Kraków Live Festival?), ponieważ organizatorzy mają nowego partnera! Jakiego? Nie wiemy. Może Miasto Kraków? Ok, ale kto zagra? Jeszcze nie wiadomo, ale na pewno będzie się działo. Na poprzednich edycjach można było przecież zobaczyć takie osobistości jak Florence and The Machine, Kanye West, The Prodigy czy The Killers. Same gwiazdy. Mam nadzieję, że i tym razem niebo będzie bezchmurne. I mainstreamowo. Ja sobie wyobrażam to tak: Bruno Mars, Kanye West, Jack White, Coldplay, Foo Fighters, Pearl Jam, Justin Timberlake.

 

# Tauron Nowa Muzyka- zapieksy, hambuksy, falafele, elektronika

Kiedy? 20-23.08. Gdzie? Katowice.
Przedział cenowy: 200 złotych za dwa dni. Karnety 4-dniowe już wyprzedane, a 3-dniowe jeszcze niedostępne. Pole namiotowe: +40zł
www.festiwalnowamuzyka.pl

Wiem, że Cię nie zaskoczę, ale jeśli szukasz jakiegoś nowego brzmienia- szczególnie z gatunku elektroniki- to nie może zabraknąć Cię na Tauronie. To najlepszy miejski festiwal na jakim byłem. Nie tylko muzycznie. Wielką zaletą jest umieszczenie eventu na terenie nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Miejsce, które każdy ceniący dobrą architekturę powinien odwiedzić. Szklane boksy idealnie współgrają z postindustrialną zabudową. Nie mogło zabraknąć również street-foodu lub slow-foodu. Królują zapieksy, hambuksy i dania wegańskie. Bardzo hipstersko. Niezależnie tak. Trochę pod prąd można powiedzieć...


# Malta Festival Poznań- duża doza artyzmu w pięknej scenerii

Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Gdzie? Poznań.
Przedział cenowy: 0 -190zł
malta-festival.pl

Pomieszanie teatru, muzyki i sztuk wizualnych na jedynym takim festiwalu w Polsce. Połączenie zaiste niezwykłe, a do tego w zeszłym roku headlinerem był nie byle kto. W końcu Damon Albarn to postać nietuzinkowa w muzycznym świecie- jeden z ojców brytyjskiej sceny rockowej, założyciel Blur i Gorrillaz. Niestety na oficjalnej stronie brak wieści o tegorocznej edycji festiwalu- jeżeli będzie jakiś update, to czym prędzej zaktualizuje post.

 

Dodalibyście coś do tej listy? 


zdjęcie wpisu: Desi Mendoza/unsplash.com

 

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

6 thoughts on “Top 15! Najlepsze Letnie Festiwale Muzyczne w Polsce 2015.

    1. Nie słyszałem o nim, choć teraz widzę, że to festiwal z 12 letnim bagażem doświadczeń na scenie koncertowej w Polsce. Pewnie dlatego, że nie moje klimaty. Ale dzięki za cynk, zawsze warto wziąć to pod lupę!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *