X-mas: Geneza lub 7 nietypowych faktów o Świętach.

X-mas: Geneza lub 7 nietypowych faktów o Świętach.

   święta ciekawostki

  Postaram się nie powtarzać ciekawostek, które już nie są tajemnicą. Wszyscy na świecie wiedzą, że wizerunek Świętego Mikołaja jest związany się z Coca Colą. Zapewne wiesz również o tym, że świąteczna choinka pamięta jeszcze czasy przed-chrześcijańskie i jest tradycją ludów germańskich, a w Polsce pojawiła się dopiero w XX wieku oraz nie jest Ci obcy fakt, że tak naprawdę Jezus Chrystus nie urodził się 25 grudnia. Mam nadzieję, że przynajmniej część faktów z mojej listy okaże się dla Ciebie niespodzianką!

 


#1. X-mas: Geneza.


   Przyznaj się, że przez całe życie myślałeś, że "X" w słowie "Xmas" pochodzi od angielskiego "Christ". Tak się składa, że genezy X należy szukać gdzie indziej.  A mianowicie w Grecji. To grecka litera Chi dała początek X w słowie Xmas. Chi to pierwsza litera słowa Χριστός, które oznacza Chrystusa. Mimo, że "X" wygląda tak samo, ale wymawia się zupełnie inaczej.

 


#2. Wolne miejsce przy stole.


   Nakrywasz dla niespodziewanego gościa? To tradycja związana ze starym pogańskim przesądem. Kiedyś wierzono, ze podczas wieczerzy wigilijnej można połączyć się z duszami bliskich osób. Wolne miejsce zostawiano właśnie dla takiego gościa. Przesąd ten - w nieco zmienionej formie - przetrwał do dzisiaj.

 


#3. Coca Cola wymyśliła Mikołaja?


święta ciekawostki
Plakat „Happy Christmas” źródło: histmag.org

  Zawsze w towarzystwie chciałeś pokozaczyć prawdziwą historią Świętego Mikołaja. Mikołaj jakiego dzisiaj znamy, to wytwór Coca-Coli - mówiłeś. Ale byłeś w błędzie. Koncern ten co prawda w 1930 roku spopularyzował wizerunek brodacza w czerwonej czapce z białym pomponem, ale taki Mikołaj był już znany w Ameryce wcześniej, czego dowodem są plakaty propagandowe z czasów I WŚ. Oczywiście legenda o Świętym Mikołaju sięga dalej, ale to właśnie początek XX wieku ukształtował jego wygląd, który dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych symboli kultury popularnej.

 


#4. Maksymalna prędkość sań.


     Dla fanów motoryzacji. Na świecie żyje ok. 2 miliardy dzieci. Mikołaj musiałby zrobić około 842 miliony przystanków, aby zatrzymać się w domu każdego z nich.  Żeby dotrzeć do wszystkich w ciągu jednej nocy jego sanie musiałyby pędzić ponad 20 miliardów metrów na sekundę między każdym kolejnym przystankiem. Podejrzewam, że trzeba byłoby wymieniać renifery.

 


#5. E-mail do M.


  Mieszkańcy Norwegii twierdzą, że to ich ojczyzna jest domem Świętego Mikołaja. To właśnie tam powinno się adresować swoje listy. Nigdy o tym nie wiedziałem. Moje listy zawsze trafiały na parapet w pokoju. Potem siedziałem na łóżku z lornetką i starym aparatem w łóżku czekając na Mikołaja. Nigdy się nie doczekałem, bo po paru chwilach zasypiałem na siedząco. O dziwo rano listu już nie było. Wy też tak mieliście?

  O dziwo Finlandia też rości sobie miano ojczyzny Mikołaja. Wobec tego mamy dwa adresy, na które powinieneś wysyłać swoje bożonarodzeniowe roszczenia: 

1. Julenissen’s Postkontor,  Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia

2. Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

  Chyba nie zdziwi Cię fakt, że Mikołaj ma także własny adres mailowy: santa.claus@santaclausoffice.fi

 


 #6. Pogański rodowód kolędowania.


Kaleande po łacinie to nazwa pierwszego dnia każdego miesiąca. Stąd słowo "kalendarz" czyli wykaz niniejszych dni. Od tego słowa pochodzi także "kolęda" o czym, założę się, że nie wiedziałeś. W pogańskiej starożytności witano radosnymi pieśniami nowy rok. Chrześcijaństwo, które stało się później religią dominującą, nie było w stanie wykorzenić tego zwyczaju, więc starało się powiązać go ze Świętami Bożego Narodzenia ze względu na ich bliskość czasową. Stara nazwa pozostała. Jest to jeden z wielu przykładów, że dużo oczywistych dzisiaj zwyczajów chrześcijańskich ma swój antyczny rodowód. Nie trzeba szukać daleko: wzajemne obdarowywanie się prezentami również ma swoją genezę w starożytności - wtedy składano sobie dary na nowy rok. Potem przesunięto obyczaj w czasie żeby dostosować go do nowej religii,  mając jednocześnie na względzie ludzkie przyzwyczajenia i niechęć do zmian.

 


#7. Gdyby Mikołaj był marką.


 

Oszacowano, że gdyby Mikołaj był marką kosztowałby 1,6 bln dolarów. Czyli więcej niż Apple, którego wartość rynkowa w 2015 roku to, bagatela, 170.276 miliardów dolarów.

 

To tyle z mojej strony - jeśli znasz jeszcze jakieś nietypowe ciekawostki na temat Świąt Bożego Narodzenia, to daj znać w komentarzach!:)

 

święta ciekawostki

Related Post

To Mały krok dla Ciebie, ale Wielki dla mnie - podziel się!

6 thoughts on “X-mas: Geneza lub 7 nietypowych faktów o Świętach.

  1. Świetny wpis! Święta mają dla mnie wymiar kulturowy i tradycyjny. Nie miałam zielonego pojęcia, że to coca-cola miała coś wspólnego z wizerunkiem św. Mikołaja. Także, że to Norwegia rości sobie do niego prawa. Jak dla mnie to mieszka on w Finlandii i wszystkie listy kierowałam właśnie na ten adres.

    1. Dzięki! Finlandia też z zaparciem twierdzi, że u nich mieszka Mikołaj. Kanadyjski adres również jest niejednokrotnie podawany w różnych źródłach;p dopóki sam Święty Mikołaj nie powie nam gdzie mieszka, lepiej jest wysłać do niego maila:D

  2. Ciekawostką jest też fakt, iż w Belgii dzieci wierzą, że Święty Mikołaj przychodzi do nich z Hiszpanii 🙂 W sumie to oni są najbliżej prawdy gdyż, biskup którego wspominamy 6 grudnia był biskupem miasta Miry (obecna Turcja), a jego grób znajduje się w bazylice świętego Mikołaja na południu Włoch w mieście Bari. 🙂

    1. Magda! Dzięki za komentarz! 🙂 Nie wiedziałem o tym, choć oczywiście zdawałem sobie sprawę, że biskup Miry był protoplastą dzisiejszego Mikołaja. Ale ciekawe, że w Belgii jest to tak silnie zakorzenione!:) pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *